استغفار و توبه در ماه مبارک رمضان

استغفار و توبه در ماه مبارک رمضان

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم؛ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

محضر نورانی امیرالمومنین علی علیه السلام و زهرای شهیده سلام الله علیها صلواتی هدیه بفرمایید.

خداوند را شاکریم که به ما توفیق داد به محضر نورانی شما نمازگزاران و روزه داران مومن و بیدار دل برسیم و ماه رمضان دیگری را درک کنیم.

هیچکس این سفره بابرکت را درک نمیکنه مگر کسانی که از بین ما رفتند برای همین هم اولین دعا این است که اَللّهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ آنها می فهمند که چه خبره هرکس دستش کوتاه شد تازه میفهمه که چه خبر بود؛ ما واقعاً درک نمی کنیم این عظمت رو.

مَثَل ما مَثَل ماهی هست که نعمت آب را درک نمیکند تا فرصت داریم باید قدر بدانیم و نهایت استفاده را ببریم و ماه رمضان را فرصتی برای استغفار بدانیم.

 

اگر ماه رمضان بگذرد و ما نتوانیم برای گناهان خود مغفرت الهی را جلب کنیم یقینا ضرر کرده ایم؛ یکی از راه های جلب رحمت الهی استغفار است و استغفار یعنی از خدای متعال طلب بخشش کردن و مغفرت او را خواستن؛ هیچکس هم نیست گناه نداشته باشد.

البته گناه ما مردم معمولی با اولیا و مقربان فرق میکند و از نوع کارهایی که ما میکنیم نیست.

 

شیخ رجبعلی خیاط فرمود: « روزی برای انجام کاری روانه بازار شدم، اندیشه مکروهی در مغزم گذشت، ولی بلافاصله استغفار کردم. در

ادامه راه، شترهایی که از بیرون شهر هیزم می آوردند، قطار وار از کنارم گذشتند، ناگاه یکی از شترها لگدی به سوی من انداخت که اگر خود را کنار نکشیده بودم آسیب میدیدم. به مسجد رفتم و این پرسش در ذهن من بود که این رویداد از چه امری سرچشمه میگیرد و با اضطراب عرض کردم: خدایا این چه بود؟ در عالم معنا به من گفتند: این نتیجه آن فکری بود که کردی. گفتم: گناهی که انجام ندادم. گفتند: لگد آن شتر هم که به تو نخورد! »

 

لذا نوع خطاها متفاوت هست برخی به خاطر فکر به یک عمل مکروه استغفار میکنند و این رو هم بدانید که استغفار در همه حالات خوب است چرا که دافع و رافع است یعنی دفع کنده گناهان و بالا برنده انسان است.

 

گنده لات محل می گفت یک روز مسیری را می رفتم دیدم صف بسته اند، گفتم: صف چیه؟ بنده خدایی گفت:هیچ کدام اینجا صف دیدار با خداست. خندیدم و راهم را گرفتم رفتم اما نمی دانم چی شد ناگهان به خودم لرزیدم و گفتم:نکنه راست بگه؟ نکنه خدایی باشه؟ کارم تا چند روز شد گریه طوری که مادرم بیچاره می ترسید که اتفاق ناجوری افتاده باشه مرتب پشت در اتاقم می اومد و می گفت: حسن چته، بیا یه کم غذا بخور آخه میمیری؛ روز سوم اذان مغرب توبه کردم رفتم بسیج ثبت نام کردم، اومدم جبهه. در عملیات کربلای یک در گرمای شدید تابستان با لباس یقه اسکی و آستین بلند بود، هرکی علت را جویا می شد جواب نمی داد. یک شب گفت: فلانی بیا کارت دارم. خلوت که کردیم لباس را در آورد عکس یک زن با وضع بسیار بد خالکوبی شده بود. گفت حاجی ترسیدی؟ گفت: خیلی. گفت: حاج آقا توی اجداد ما یکی یک لقمه ی حلال خورده آن هم رسیده به ما و باعث شده بیام اینجا. گفت: حاج آقا از خدا خواستم یه جوری برم که از این بدن چیزی نمونه، فردا شب در عملیات بهم گفتند که یک سردار به شهادت رسیده رفتم ستاد تحویل شهدا تا سردار را ببینم. لیست شهدا را که گرفتم دیدم اسم آن بنده خدا که توبه کرده بود هم در لیست شهداست. گفتم: می خواهم علاوه بر شهید دستواره ، این بنده ی خدا را هم ببینم. یک کیسه بهم دادند؛ خاکستر و یک کمی گوشت با پلاکش ؛ فقط همین مانده بود پاک شده بود.

 

استغفار در آیات و روایات

بخش مهمی از دعاهای رسیده از ائمه معصومین استغفار است. دعای کمیل که بهترین دعاهاست از اول تا به آخر استغفار است اول خداوند را با آن حالت تضرع قسم میدهیم سپس از خدا میخواهیم پنج گناه را ببخشد اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الَّتِی تَهْتِکُ الْعِصَمَ گناهانی که پرده های عصمت انسان را پاره میکند ، گناهانی که باعث میشوند نعمت ها عوض بشود ، گناهانی که باعث میشوند بلا نازل بشود ، گناهانی که باعث میشوند دعای انسان مستجاب نشود بنابراین گناهان آثار خطرناکی میتوانند داشته باشند که بسیاری از پیامبران به قومشان فرموده اند وَأَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ یُمَتِّعْکُم مَّتَاعًا حَسَنًا پس قدم اول استغفار است و استغفار موجب میشود انسان بتواند توبه کند ، استغفار موجب نزول برکات الهی بر جامعه می شود. بنابراین همیشه باید استغفار بگوییم چون همیشه در معرض گناه هستیم.

 

استغفار وسیله امان از عذاب الهی

گناهان موجب می‌شود که یک جامعه به ذلت و تباهی کشیده شود. فَأَخَذَهُمُ اللَّهُ بِذُنُوبِهِمْ

در زمان حضرت موسی به خاطر نیامدن باران قحطی شد. مردم گفتند: برای ما نماز باران بخوان. حضرت موسی برخواست که با قوم خود برای دعای باران بروند و بیشتر از هفتاد هزار نفر بودند. هرچه دعا کردند باران نیامد.

حضرت موسی علیه السلام عرض کرد: خدایا چرا باران نمی آید، مگر قدر و منزلت من نزد تو کهنه شده؟ خطاب رسید: نه، لیکن میان شما یک نفر است که چهل سال مرا معصیت می کند. به او بگو از جمعیت خارج شود تا باران رحمتم را نازل کنم. موسی علیه السلام عرض کرد: الهی صدای من ضعیف است، چگونه به هفتاد هزار جمعیت برسد؟

خطاب شد: ای موسی تو بگو من صدای تو را به مردم می رسانم. حضرت موسی به صدای بلند صدا زد: ای کسی که چهل سال است معصیت خدا را می کنی از میان ما برخیز و بیرون رو که خداوند به جهت شومی و بدی تو باران رحمتش را از ما قطع کرده.

آن مرد عاصی برخواست نگاهی به اطراف کرد، دید کسی بیرون نرفت. فهمید خودش باید بیرون برود. با خود گفت چه کنم. اگر برخیزم و از میان مردم بروم که مردم مرا می بینند و می شناسند و رسوا می شوم و اگر نروم که خدا باران نمی دهد. همانجا نشست و از روی حقیقت توبه کرد و از کرده خود پشیمان شد. یکدفعه ابرها آمده و به هم متصل شد و چنان بارانی آمد که تمام سیراب شدند.

موسی عرض کرد: الهی کسی که از میان ما بیرون نرفت چگونه شد که باران آمد؟

خطاب شد: شما باران دادم، به سبب آن کسی که شما را منع کردم و گفتم از میان شما بیرون برود.

موسی علیه السلام عرض کرد: خدایا! این بنده را به من بنما. خطاب شد: ای موسی آن وقتی که مرا معصیت می کرد رسوایش نکردم، حال که توبه کرده او را رسوا کنم؟ حاشا، من نمامین و سخن چینان را دشمن می دارم، خود نمامی کنم؟

 

روحیه حساسیت نسبت به گناه و پرهیز از آن باید در ما تقویت بشود و این روحیه همان تقواست. روایتی از نهج البلاغه عرض میکنم و عرائضم را تمام:

امیرالمومنین: کان فی الأرض أمانان من عذاب الله خداوند در زمین دو وسیله امان از عذاب خدا برای مردم قرارداده بود.

یکی وجود مبارک پیامبر و یکی استغفار

حال که پیامبر از دست مردم رفت آن مورد دیگر را از دست ندهید و مواظب آن باشید.

 

بنابراین تنها راه علاجی که دارد این است که انسان توجه کند ، خطای خودش را پیدا کند و به خدای متعال از آن خطا طلب مغفرت کند و خود طلب مغفرت موجب آگاهی است البته توجه کنید که استغفار فقط به زبان نیست و اساسی ترین شرط برای حفظ استغفار ، توجه و عدم غفلت از گناهان است.

 

پروردگارا ! در این ماه رمضان به ما توفیق توبه و استغفار را عنایت بفرما.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

یکم رمضان الکریم ۱۴۳۹ هجری قمری

 

2 دیدگاه On استغفار و توبه در ماه مبارک رمضان

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A