معضلات تبلیغ دین

معضلات تبلیغ دین

مردم گلگی دارن که چرا وضع تبلیغ به اینجا رسیده! خب چند تا نکته عرض کنم تا درد و دل مشترک بشنوین…

۱. حوزه جز صرف و نحو و احکام فقهی-اصولی به طلاب تبلیغ یاد نمیده و از طرفی زبان درست صحبت با مردم و قالب جذاب بیان این احکام به اقشار مختلف با سطح سواد و فرهنگهای گوناگون رو نه میگه نه می فهمه!
به همین دلیل طلبه ها با ادبیات قرون وسطایی میرن تبلیغ پیر و جوون قرن ۲۱ و یا بدون فهم نیاز مخاطب میرن تو مسائل حاشیه ای دین، از رنگ اسب امام حسین(ع) تا رنگ چکمه ی شمر میگن و اما! تنها چیزی که گفته نمیشه جواب سوالات اصلی و بیان اساسی ترین مسائل دین و حل منطقی معضلات زندگی مردمه!

۲. به عموم طلبه ها گفتن: تبلیغ یعنی برو مناطق محروم!
و تو ذهن طلبه ها مناطق محروم یعنی هر جا که نون کمتری برای خوردن پیدا میشه!
غافل از اینکه محرومیت یعنی بی اطلاعی از دین نه محرومان مالی!
پس جای تهران و کرج و کلان شهرها که تو اوج غرب گرایی اند طلبه های جهادی میرن سیستان و بلوچستان و تنب کوچک و بزرگ، که اسلام رو ارسال کنند!

۳. تو حوزه، شبهات روز عقیدتی – فلسفی- سیاسی – روانشناختی – اخلاقی – خانوادگی اصلا گفته، فهمیده و تدریس نمیشه…
طلبه هایی که میرن تبلیغ یا در برخورد با چنین سوالاتی که ۹۰% پرسش های مردم از آخوندا رو شامل میشه، چرت و پرت و مزخرفات تحویل میدن یا موضوع منبراشون رو مسائل بی ربط به مشکلات ذهنی مردم که آخرش مستمع میگه حاج آقا این همه حرف زد خوب بودا ولی چه ربطی به بدبختیای من و مشکلم با همسر و فرزند و خانواده و جامعم داشت؟!
لذا آخوند میشه یه عادت که دهه محرم و شبهای قدر میاد اون بالا امام حسین ع و حضرت علی ع رو میکشه و دعا میخونه و اشک میگیره…
و میگن حالا این آخوندا نباشن چه فرقی داره برامون؟! دو تا نون خور کمتر…

۴. سازمان تبلیغات که مکلف به معرفی مساجد و حسینیه های خالی از روحانی به طلبه هاست، یا میگه معرفی به ما ربطی نداره و خودتون برید یه جا پیدا کنید!
یا تناسب روحانی و سطح مخاطب رو ملاک انتخاب و معرفی قرار نمیده! نتیجتا پرجمعیت ترین مناطق رو به آخوندای پیر و خسته و کم سواد…
و بی استفاده ترین جاها رو به طلاب جوون با انگیزه و درس خونده میده… تا پای منبر جوونا پیرمردا بشینن و پای منبر پیرمردا جوونا! که تنفر دانشجو از خزعبلات برخی آخوندای بی سواد، و تنفر طلبه های جوون از کار در مسجد و منبر برای پیرمردای ۸۰ ساله ای نتیجشه که بعضا تو جوونی یه آخوند درست و حسابی ندیدن و بعد همه کار، حالا اومدن دیوار مسجد هم ببینن!

درد مباحث مالیم بماند فعلا…

مشکل تبلیغ به ۳ مساله برمیگرده

۱. عقب افتادگی مفرط حوزه در آموزش و تربیت علمی – اخلاقی – تبلیغی طلاب با توجه به نیاز روز جامعه ایرانی و موضوعات مبتلی به جهانی.
۲. کم سوادی عموم طلاب در دروس متداول حوزوی، و ضعف در فهم و پاسخگویی درست مبانی اسلامی، شبهات عقیدتی – فلسفی، مسائل تربیتی – خانوادگی ، انحرافات دینی – اخلاقی و نحوه ی ارتباط صحیح با سنین مختلف و اقشار گوناگون جامعه…
بدلیل فقدان این موضوعات -اصلی- در دروس حوزه و مطالعات شخصی طلاب

۳. جو منفی جامعه فعلی علیه روحانیت و برخوردهای زننده ی برخی مردم و مذهبیون سطحی با طلاب و معممین…
من جمله پیش قضاوتی ، تمسخر ، توهین و عیب جویی از شخصیت طلاب

هر کدوم از این مشکلات باعث میشه یا فهم درستی از دین نباشه! یا روش درستی برای بیانش انتخاب نشه! و یا برخورد درستی با مبلغین صورت نگیره…

۱. حوزه که خوابه و کاری بهش نداریم و امیدوارم او هم کاری با ما نداشته باشه!
اگر قصد فهم جامعه امروز رو نداره و کارو سپرده به پیرمردا و آخوندزادگان متوهم و عصر حجری… و اگه قرار نیست فاصله ی جهنمی خودش با دغدغه های طلاب جوان انقلابی در رفع مشکلات عقیدتی- اخلاقی مردم رو بفهمه، اقلا به قطار بیداری طلاب هم سنگ نزنه…
جلوی راه طلاب، چاه نکَنه…

۲. طلاب کم سواد و بی اطلاعم البته تو قشر جوون کمترن و قدیمی های باسواد هم شناخته شده… اما با این قشر هم نمیشه کاری کرد جز اینکه به ادای نماز میت و مجلس ختمشون قانع بود.

۳. در مورد برخورد عموم مردم… تا حد زیادی حق دارن! چراکه انقدر آخوند پول دوست و بی سواد یا منفعت طلب سیاسی به پستشون خورده که خیل عظیم طلاب سالم و دردمند هم به همون چوب زدند. نمیشه گفت زیر بار تبلیغات رسانه های غربی و ماهواره و تلگرام یا برخوردای متکبرانه و کم سوادانه ی برخی آخوندها، چرا میخوان سر به تن امثال ما نباشه؟
مبادا همه رو به یه چوب بزنین!
طلبه های نازنین و پاک و بی ادعا و باسواد کم نداریم…
طلبه هایی که گاهی نون شب ندارن بخورن، سوادشم دارن و از حق حضور در خانواده میزنن تا به من و شما راه دین رو با زبون درست نشون بدن! مبادا این گروهم به جرم چند آخوند متحجر یا ریاکار و بیسواد و اشراف برونید!
بذارید انگیزه ای در بیان دین بمونه! روزنه ی امیدی برای اصلاح جامعه و رفع درست مشکلات باقی باشه…
حوزه که بعد ده سال تحصیل جز ۲۰۰-۳۰۰ تومن در ماه حمایتی از طلبه نداره! دقت کنید گفتم بعد از ۱۰ سال!!!

خیلی طلاب ده روز وقت تبلیغ میذارن و هزینه ایاب ذهاب اونها رو هم نمیدن!
دیگه زشته خرج مداح کنن و بگن روحانی مفت بیاد!!
لااقل احترام که مجانیه…

پ.ن: تصویر به صورت نمونه ارسال گردیده است و ربطی به این معضلات ندارد و مشکلات ندارد.

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A