ادا بازی

قیام رامبد ، علیه دموکراسی

خندوانه و ادابازی دیشب ، آموزش آرام “فلسفه سیاسی و عبور از دموکراسی” بود.

یکی از دو تیم شرکت کننده ، متبحر به کدگذاری و جعل رمز برای فهماندن حروف و کلمات بود. این باعث شده بود هیات اندیشه ورز مسابقه ، قوانین سخت گیرانه ای وضع کنند.

نکته اول و مهم اینکه در جعل و وضع این قوانین ، نه نظر بینندگان را پرسیدند و نه به نظر شرکت کنندگان وقعی نهادند. آنچه در این قانون گذاری مهم بود ، رعایت عدالت و فرصت برابر در مسابقه بود. و این ، همان قانون گذاری ولایت مدارانه است!

نکته دوم این بود که یکی از دو تیم ، دارای بازیگران مطرح و محبوب بود و تیم دیگر ، متشکل از هنرمندانی گمنام و غیرنام آور. این ، فضای استودیو را به نفع تیم بازیگران سنگین کرده بود.

تیم متشکل از بازیگران ، چند باری به استفاده از رموز ویژه میان خود رو آورد. داور بابت تخطی از قانون به آنها تذکر داد. قرار شد از حاضرین در استودیو رای گیری شود که از تیم مذکور امتیازی کسر شود یا نه. اکثریت قریب به اتفاق که متاثر از محبوبیت اعضای این تیم بودند ، از خطای آنها چشم پوشی کردند و به نفع آنها رای دادند.

تیم داوران ، چند باری بابت خطای این تیم تذکر داد. یکی از اعضای تیم گفت: مردم ، بهترین قاضی هستند. رای گیری کنید که خطا کرده ایم یا نه. رامبد جوان ، زیرکانه پاسخ داد: حالا که دیده ای هر کار کنید طرف شما هستند ، دائما بحث رای گیری را پیش می کشید؟ خیر ؛ خودم قضاوت خواهم کرد!

این گفتگو اما در فضای سیاست کاملا آشنا بود. آنانکه روش های مدیریت افکار عمومی را خوب بلدند ، در هر بزنگاهی پیشنهاد رفراندوم می دهند. دائما نتایج انتخابات را یادآوری می کنند و رقبا را از انتخابات و رای مردم می ترسانند.

ولی پاسخ رامبد ، حکیمانه ترین شورش نرم بر دموکراسی بود.

و اما نکته آخر اینکه مردم سالاری دینی ، نه این است. مردم سالاری دینی ، حمایت همه جانبه و مردمی ، از داور عادل و حقجوست. که صد البته ، همیشه با خطر مظلومیت و مقهوریت در مواجهه با سوارکاران رای مردم مواجه است.

رمز مظلومیت ولایت و ولی حق ، چیزی جز این نیست.

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A